Finieris – neaizstājams materiāls būvniecībā un ne tikai

Pēdējā laikā aizvien biežāk dzirdams, ka būvniecības un remontu darbu speciālisti savu mērķu realizēšanā aktīvi izmanto tādu celtniecības materiālu kā finieri. Šis saplākšņu materiāls atšķiras ar savu daudzslāņainību, tā loksnes ir savā starpā stingri sastiprinātas, un tās tiek izgatavotas no dažādu koku šķirnēm. Šodien finiera iegāde – tā nav problēma, jo daudzas kompānijas, ieskaitot arī firmu “Ergoss”, piedāvā šādu pakalpojumu.

Finiera pielietojuma sfēras ir ļoti plašas, un lielākajā vairumā gadījumu šis materiāls tiek izvēlēts atkarībā no tam paredzētā uzdevuma. Latvijas finieris un plāksnes, kuras izgatavo citu valstu ražotāji, mēdz būt: sadzīves, būvniecības, laminētas, mitrumu izturīgas, apšuvuma, dekoratīvās, mēbeļu u.c.

Lielākā daļa meistaru tomēr priekšroku dod tieši laminētajam finierim, kā arī tādiem variantiem, kuriem piemīt mitruma izturība. Laminētais finieris ir izturīgs pret mehāniskām iedarbībām, praktiski nenodilst un attiecīgi nezaudē savas sākotnējās fiziskās īpašības un vizuālo izskatu. Mitruma izturīgie finiera analogi tiek aktīvi pielietoti tādos apstākļos, pie kuriem to kalpošana paredz saskarsmi ar augstu mitruma līmeni.

Pēdējā laikā paaugstināts pieprasījums ir arī orientētajām skaidu plāksnēm, kuras saīsināti dēvē par OSB (Oriented Strand Board). Kā liecina prakse, OSB ir viegli apstrādājamas ar attiecīga instrumenta palīdzību. Šādas plāksnes var izmantot ne tikai telpu iekšdarbiem, bet arī zem āra darbiem, jo tās nezaudē savas īpašības laika apstākļu maiņas rezultātā, atmosfēras nokrišņu iedarbībā. OSB konstrukcijas var kalpot par neaizvietojamu jumta seguma atribūtu, ar tām tiek apšūtas sienas un griesti, tiek izgatavotas starpsienas, gan pagaidu, gan pastāvīgās, tās tiek izmantotas sastatņu un plauktu izgatavošanai.

OSB demokrātiskās cenas un to daudzveidīgās īpašības pieļauj šāda materiāla pielietošanu ne tikai būvniecībā, bet arī daudzās citās sfērās. No šī materiāla tiek izgatavoti paliktņi un kastes, izstāžu stendi un statņi, sienas, dzelzceļa vagonu un kuģu griesti. Nemaz nerunājot par mēbeļu ražošanu, kur OSB saplākšņi ir pamata materiāls mīksto, karkasa un dārza mēbeļu elementu izgatavošanā.