Finiera un OSB īpatnības un pielietošanas sfēras

Mūsdienu būvniecībā un mēbeļu ražošanā tiek plaši izmantoti kokmateriāli. Dabīgais koks savā dabiskajā izskatā izrādās nerentabls, taču tas tiek efektīvi izmantots tādu materiālu ražošanā kā MDF, DSP, finieris un OSB plāksnes. Tieši šie materiāli rod plašas pielietojuma sfēras daudzās nozarēs, galvenokārt:

  • būvniecībā;
  • mēbeļu ražošanā;
  • iepakojumu izgatavošanā;
  • auto- un kuģu būvē.

Šajā sadaļā mēs sīkāk aplūkosim finieri un OSB.

Finieris

Finieris ir kokmateriāls, kas sastāv no vairākām lobīto finierskaidu kārtām, kas iegūts zāģēšanas ceļā. Finiera ražošanā var tikt izmantotas viena vai vairāku koksnes veidu finierskaidas – atkarībā no finiera tipa un markas.

Topošā finiera atsevišķās kārtas tiek līmētas kopā ar organiskām vielām, kuru sastāvā ietilpst ne tikai sveķi, bet arī parafīns. Parafīns piešķir finierim mitruma izturību, ražojot mitruma izturīgo finieri, līmējošās vielas sastāvā tiek pievienota liela parafīna daļa.

Mitruma izturīgais finieris ļoti labi iztur mitruma maiņu, tam piemīt minimāls higroskopiskums, tāpēc mitruma izturīgais finieris tiek efektīvi izmantots karkasu būvēšanā un ārējai apdarei. Mitruma izturīgo finieri tāpat arī pielieto noņemamo veidņu ražošanā. Mitruma izturīgais finieris ir viegli apstrādājams, tas attiecas arī uz zāģēšanu. Mitruma izturīgā finiera zāģēšana tiek veikta ar parastiem materiāliem, pie kam malas nedrūp, bet zāģējuma vieta ir līdzena.

OSB

Tagad parunāsim par OSB. OSB – arī tiek ražota no koksnes, galvenā atšķirība no finiera ir tāda, ka tās tiek ražotas nevis no plānām plātnēm, iegūtām zāģēšanas procesā, bet no rupjām koksnes ēveļskaidām. OSB ražošanas tehnoloģijai piemīt zināmas īpatnības: pati OSB plātne sastāv no 3-ām kārtām, pie kam ārējo kārtu ražošanā ēveļskaidas izvietojas horizontāli, bet iekšējās kārtas ēveļskaidas izvietotas perpendikulāri ārējām kārtām. Šāda tehnoloģija ļauj palielināt OSB izturību un elastīgumu. Pateicoties lieliskajiem fiziskajiem un estētiskajiem raksturojumiem, OSB tiek pielietota daudzās nozarēs.

OSB pielietošanas sfēras:

  • būvniecība – OSB izmanto kotedžu būvniecībā, OSB tāpat arī izmanto ārējai un iekšējai sienu apdarei un latojuma veidošanai zem grīdām un ieklājumiem;
  • mēbeļu ražošana – OSB izmanto karkasu un mēbeļu fasāžu izgatavošanā;
  • kuģu būvniecībā – OSB izmanto klāja un jūras kuģu kajīšu apdarei;
  • veidņu ražošana – pateicoties noturīgumam pret krasām temperatūru maiņām un mitrumu, OSB tiek efektīvi pielietots gan noņemamo, gan nenoņemamo veidņu izgatavošanā.

Tās nebūt nav visas OSB pielietošanas sfēras, bet gan visizplatītākās.