OSB un Finieris: kas labāks?

Viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu “ Kas labāks: OSB vai Finieris” uzreiz ir grūti. No vienas puses, OSB būs sliktāks par finieri kaut vai viena parametra ziņā – OSB plāksne maksā dārgāk (un neraugoties uz to, ka to ir iespējams ražot no izejvielu atlikumiem). Taču no otras puses, no OSB plāksnes neatdalās zariņi, tā principā nevar noslāņoties (kā tas nereti vērojams ar finieri). OSB plāksnes ir vieglāk apstrādājamas (atšķirībā no finiera, gandrīz nemaz nešķeļas). Tas tad arī OSB padara par vienu no tradicionālās tehnoloģijas alternatīvām.

Pašlaik uzņēmumi piedāvā gan mūsu zemē ražotu vairāku šķiru finieri, gan arī aizrobežu ražojuma OSB plāksnes. Laba izvēle: mūsu zemes jeb Latvijas finieris, un amerikāņu OSB (un ne tikai).

“OSB plāksne” nav finieris, taču šāds jēdziens šodien ir iedzīvojies sakarā ar šo abu materiālu līdzīgajām īpašībām un pielietojuma sfērām. Patiesībā finieris tiek izgatavots no koka skaidām, savukārt, OSB – profesionālā plāksne, un atšķirība starp tām nepieļauj šo divu jēdzienu pārprašanu.

Ja parasts finieris ir kopā salīmētu koka skaidu plākšņu kopums, izmantojot karbamīda-formaldehīda vai fenola sveķus, OSB plāksne tiek izgatavota no noteiktas formas un biezuma presētu koka ēveļskaidu slāņiem, kas savā starpā tiek salīmētas ar sveķiem. Tādā veidā izrādās, ka OSB – kaut kas pa vidu starp finieri un DSP plāksnēm: no DSP ir izmantots vienīgi izejmateriāls – skaidas, bet no finiera – skaidu orientēšana (perpendikulāri) un ražošanas tehnoloģijas īpatnība. Kā zināms, pie izgatavošanas skaidas tiek saliktas trijās kārtās, bet to atsevišķās šķiedras ir orientētas perpendikulārā virzienā attiecībā pret iepriekšējo kārtu.

Nosaukums “OSB” tiek skaidrots kā “plāksne ar plakanām skaidām”, tas ir, skaidas ir savietotas plaknes veidā. Ir jāpiebilst, ka finieris tika izgatavots arī deviņpadsmitajā gadsimtā Anglijā, savukārt OSB plāksne tika izgudrota tikai nesen (1980.gadā). Šodien abi materiāli ar vienlīdzīgiem panākumiem tiek izmantoti arī mēbeļu ražošanā. Šeit tiek izmantots vienīgi augstas kvalitātes izejmateriāls (finieris ir vēl smagāks par OSB). Ja Jūs vēlaties uzsākt remontēšanas darbus, taču nezināt, kāds materiāls būs piemērotāks, labāk jau savlaicīgi konsultējieties ar speciālistu. Savu izturīguma rādītāju ziņā abi materiāli ir aptuveni līdzvērtīgi.