OSB plāksnes – vislabākā alternatīva finierim

Diezgan grūti ir satikt tādu Krievijā dzīvojošu patērētāju, kurš nezinātu, kas ir finieris. Šis materiāls jau vairākus gadu desmitus ilgi tiek izmantots dažādas sarežģītības būvniecības un remontēšanas darbos. Finieris iedalās 3 pamatveidos.

Zāģētais finieris 5 mm biezumā tiek izgatavots no vērtīgo koku šķirnēm. Izejmateriāls tiek zāģēts plānās loksnēs. Šim finiera veidam vajadzīgs liels izejmateriālu patēriņš un tā ražošanai piemīt zema produktivitāte. Zāģētais finieris maksā ļoti dārgi, tāpēc to praktiski neizgatavo.

Kokskaidu finiera plāksnes, kura biezums ir līdz 3,5 mm, tiek izgatavots no lapegles iegūtām finierskaidām. Pēc materiāla nosaukuma ir saprotams, ka ražošanā tiek pielietota ēvelēšanas tehnoloģija.

Lobītais finieris, kura biezums ir no 1,2 līdz 1,9 mm, tiek izgatavots oriģinālā veidā. Visā koka garumā, tam vienmērīgi rotējot, tiek nogriezta koksnes kārta. Pēc tam šīs kārtas tiek salīmētas kopā. Šai ražošanas metodei piemīt augsta produktivitāte.

Tomēr līdz pat šim brīdim ne katrs, kam ir nepieciešams finieris, zina, ka vairāk kā 70% šī būvniecības materiāla tiek eksportēti uz citām valstīm. Krievijā tiek pārdots salīdzinoši zemas kvalitātes finieris, pie kam šī materiāla cena bieži vien ir sadārdzināta. Un tāpēc, vai ir vērts iegādāties finieri, ja šodien ir pieejams kvalitatīvs, izturīgs un ekonomisks materiāls – OSB?

OSB plāksnes jau sen ir atradušas savu patērētāju. Par šo orientēto skaidu plākšņu dzimteni tiek uzskatīta Ziemeļamerika. Tieši šajā valstī OSB plāksnes tika izgudrotas pirms 20 gadiem. Pašlaik OSB plāksnes tiek uzskatītas par vienu no vērtīgākajiem izgudrojumiem kokapstrādes rūpniecībā. Unikālā izgatavošanas tehnoloģija ļāvusi iegūt materiālu, kuram piemīt teicamas īpašības. OSB plākšņu abas puses ir identiski vienādas. Pie tam šī materiāla iekšējais pildījums ir absolūti viendabīgs. Ārējās garās skaidas nelielā biezumā ir orientēti savietotas plāksnes garumā, bet iekšējās kārtas orientētas perpendikulāri ārējām. OSB plāksnes par 90% sastāv no dabīga koka. Pie kam to izturība ir nedaudz lielāka, jo šajās plāksnēs, atšķirībā no dabīgā koka, nav zaru, kā arī šķiedru virziens koka augšanas dēļ nemainās.

Noteikti ir jāpiemin, ka šī materiāla elastīguma augstā pakāpe pieļauj tā izmantošanu gan būvniecībā, gan arī mēbeļu ražošanā. Un tā, pašlaik OSB plāksnes tiek izmantotas sienu izbūvē, grīdu remontēšanā, jumtu aprīkošanā. Tās ir viegli caururbjamas un klājamas. Tāpēc tiek uzskatīts, ka OSB plāksnes ir teicams alternatīvs materiāls ierastajam finierim.